wtorek, 7 stycznia 2014

Akwarium w domu - part I

Akwarium jest bez wątpienia elementem dającym każdemu wnętrzu niesamowity efekt wizualny. Decydując się jednak na taki domowy "gadżet" należy sprawę dobrze przemyśleć. Przede wszystkim należy podjąć decyzję czy akwarium ma być słodkowodne czy morskie. O ile sprawa z tym pierwszym jest w zasadzie prosta - wystarczy udać się do najbliższego sklepu zoologicznego, wybrać wielkość akwarium, jaka nas interesuje, rośliny, rybki, piasek, odpowiednie pompki i filtry i w zasadzie w ciągu jednego dnia możemy zafundować sobie ładny żywy obrazek. Schody zaczynają się jeśli jesteśmy bardziej ambitni i marzy nam się akwarium morskie. 
Nasze ambicje muszą iść w parze z zasobnością portfela, gdyż akwarium morskie tak przy zakładaniu jak i przy późniejszej eksploatacji jest sprawą dość kosztowną. Pewnie nie aż tak, jak to czasem twierdzą "specjaliści". Nie jest to zabawa 10 razy droższa od akwarium słodkowodnego, ale należy się liczyć z tym, że temperatura wody w akwarium morskim musi być utrzymana na wysokim poziomie, oświetlenie musi być dostarczane mieszkańcom akwarium non stop, co daje nam wydatek miesięczny na energię elektryczną w okolicach 150 zł. Samo założenie akwarium morskiego kosztuje kilka tysięcy złotych. Wszystko oczywiście można zrobić taniej jeśli niektóre elementy wykonamy sami lub z pomocą fachowców. Dobrym pomysłem jest czytanie prasy branżowej czy specjalistycznych forum.
Koszty na szczęście rozkładają się na kilka(naście) miesięcy, gdyż od momentu wstawienia do domu szklanego pudełka wraz z osprzętem do finalnego efektu mija wiele tygodni, gdyż najważniejszym elementem jest stworzenie przyszłym mieszkańcom zbiornika odpowiednich warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.
Poza tym musicie liczyć się z ciężką codzienną pracą nad swoim zbiornikiem. Akwarium morskie wymaga dokonywania ciągłych testów wody, czyszczenia szyb z glonów przynajmniej raz w tygodniu oraz  częstego podmieniania wody.
Jeśli to Was nie przeraża - to naprawdę warto! Efekt jest zniewalający!
Zapraszam do kilku zdjęć z pięknymi inspiracjami - w następnym poście będzie o naszym domowym zbiorniku.
Źródło: Google.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz